
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.5 mm |
| Width | 2.5 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 1.6 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.5 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Dropout Voltage | 1.7 V |
| Min Input Voltage | 10.5 V |
| Output Current | 100 mA |
| Output Voltage | 8 V |
| Output Type | Fixed |
| Lifecycle Status | Active |
| Accuracy | 5 % |
| Max Output Current | 100 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Quiescent Current | 4 mA |
| Max Input Voltage | 23 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 7.7 V |
| Nominal Output Voltage | 8 V |
| Max Output Voltage | 8.3 V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 46 dB |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Voltage Accuracy | 5 % |
| Load Regulation | 80 mV |
| Line Regulation | 175 mV |
Stock: 703
Distributors
pcbx
Unit Price$0.60700
Ext.Price$0.60700
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.60700 | $0.60700 |
| 10 | $0.43516 | $4.35160 |
| 25 | $0.39327 | $9.83175 |
| 50 | $0.36901 | $18.45050 |
| 100 | $0.34624 | $34.62400 |
| 300 | $0.32780 | $98.34000 |
| 500 | $0.31034 | $155.17000 |
| 1000 | $0.28469 | $284.69000 |
| 3000 | $0.27557 | $826.71000 |
| 5000 | $0.26674 | $1333.70000 |
